Firemní večírek.com

MAGIC FESTIVAL 2018 – kouzelnická událost roku

Uherské Hradiště na tři dny obsadili kouzelníci z celého světa. Ve dnech 11.–13. května 2018 se konal VII. mezinárodní festival moderní magie MAGIC FESTIVAL 2018. Bezesporu se jednalo o kouzelnickou událost roku, kterou pod záštitou Českého magického svazu uspořádal současný prezident ČMS Jiří Hadaš. Do Uherského Hradiště se na kouzelný víkend sjelo na 250 kouzelníků, kouzelnic a přátel magie a kouzel.

 

Magií Uherské Hradiště ožilo již v pátek dopoledne, kdy se do místního Klubu kultury sjelo na 500 školáků, pro které bylo připraveno speciální kouzelnické představení. V něm se představili Jiří Hadaš, kouzelníci Max a Mišuge, duo Radek a Simona Černí, fakír Hakim a speciální host Alena Smolíková s fenkou Jerry. Pokračovalo se programem Kouzelné náměstí, kdy organizátoři připravili promo akci na Masarykově náměstí a snažili se místní obyvatele upozornit na probíhající MAGIC FESTIVAL 2018 v jejich městě.

V páteční podvečer se konala první soutěž v kategorii mikromagie. V ní své síly změřilo jedenáct soutěžících. První místo získal Filip Stružka, 2. místo nebylo uděleno a 3. místo obsadil Emil Šulek. Páteční večer patřil trojici světových kouzelníků, kteří vystupují pod společným názvem FAT BROTHERS. Byl to magický koncert nejlepších španělských kouzelníků Daniho DaOrtize a Miguela Ángela Gey a jejich finského kolegy Christiana Engbloma. Více než devadesát minut se v hlavním sále diváci bavili originálním vtipem všech protagonistů a doslova žasli nad jejich kouzelnickými dovednostmi. Všichni tak byli nažhaveni na jejich odborné semináře, které se konaly v dalších dnech MAGIC FESTIVALU 2018.

Sobotní dopoledne odstartoval magický bazar a další dva soutěžní bloky. Vůbec poprvé se v České republice v rámci festivalu konala oficiální soutěž v cardistry, kterou organizátoři připravili ve spolupráci s populárními youtubery Dejfem & Petrem a Ondřejem Pšeničkou, který na MAGIC FESTIVAL 2018 pozval do odborné poroty dva přední světové cardisty – Fattyho Dabse z Jordánska a Alexeye Loschilova z Ruska a nejlepšího českého cardistu Adama Gečnuka. V této soutěži první místo získal Matvej Vlasov, 2. místo Ondřej Sukup a na 3. místě se umístil Adam Weber.

 

Dalším soutěžním blokem byla jevištní magie rozdělená na dvě kategorie – junioři a jevištní magie nad 18 let. V odborné porotě zasedli: předseda poroty PhDr. Alexander Gerič, Petr Kravčík, Zdeněk Schejbal, Ondřej Pšenička a Jaroslav Kunc. Po celkovém hodnocení se v kategorii jevištní magie do 18 let umístili na prvním místě Eliška Horáková, 2. místo obsadil Szilárd Farkas a 3. místo získala Veronika Černá. V kategorii dospělých zvítězil Radek Vylíčil, 2. místo získala Adéla Svobodová a na 3. místě se umístil Kiss László.

V sobotu odpoledne se konaly odborné semináře španělských kouzelníků Miguela Ángela Gey a Daniho DaOrtize. Možnost učit se od těch nejlepších si samozřejmě nenechala ujít většina účastníků, a tak malý sál Klubu kultury praskal ve švech.

 

Vrcholem MAGIC FESTIVALU 2018 byl slavnostní galavečer MAGIC GALA SHOW, během kterého byly vyhlášeny výsledky festivalové soutěže a také uděleny dvě speciální ceny. Cenu starosty města Uherské Hradiště, kterou osobně Ing. Stanislav Blaha předal, obdržel prezident festivalu Jiří Hadaš. Cena poroty byla udělena nejmladšímu účastníkovi, šestiletému kouzelníkovi Jáchymu Hollanovi z Brna. V rámci gala byla také vyhlášena hlavní cena Grand Prix, kterou získal Radek Vylíčil dosažením největšího počtu bodů v soutěži. Radek tak svým nejlepším výkonem obhájil cenu Grand Prix z minulého ročníku MAGIC FESTIVALU.

V programu MAGIC GALA SHOW vystoupili nejen již zmíněné hvězdy festivalu, ale také další zahraniční host, švédský kouzelník Tom Stone. V galavečeru samozřejmě nechyběl skvělý český kouzelník Ondřej Pšenička, který již dávno překročil hranice naší republiky a zařadil se mezi světové kouzelníky. Ondřej si pro MAGIC FESTIVAL 2018 připravil překvapení a společně s kouzelníkem „bez hranic“ Richardem Nedvědem netradičně předvedli Ondrovo slavné vystoupení z TV pořadu Penn & Teller FOOL US.

Hosty galavečera byli taneční skupina Oriana Dance Zlín, Barmani Zlín a Alena Smolíková. Speciálním hostem, který dokonale kouzlí se svými hlasy a ve vyprodaném sále vyčaroval skvělou atmosféru, byla populární slovenská vokální skupina FRAGILE. Večerem provázeli Jiří Hadaš, který pomyslnou štafetu předal moderátorům České televize Petru Rajchertovi a Veronice Poláčkové. Po skončení sobotního slavnostního galavečera proběhla tradiční MAGIC AFTER PARTY – společenský večer, posezení s kouzelníky, raut, nechyběla živá hudba a nejedno překvapení. A protože bylo opravdu o čem hovořit, probírala se nejen jednotlivá kouzelnická vystoupení, hodnocení poroty, ale také se jen tak přátelsky „klábosilo“, tím pádem se celý večer protáhl až do ranních hodin.

Kouzelný maraton pokračoval i v neděli dopoledne, kdy se konaly další dva odborné semináře. První seminář si pro účastníky připravil Tom Stone, který nečekaně všechny přítomné naučil kouzla ze svého večerního vystoupení. Druhý seminář předvedl třetí člen Fat Brothers Christian Engblom. Po skončení jeho semináře se účastníci vrhli na jeho kouzla a materiály, které přivezl do Uherského Hradiště k prodeji.

 

MAGIC FESTIVAL pokračoval i po nedělním obědě. Speciálním bonusem pro všechny účastníky byl exkluzivní seminář Ondřeje Pšeničky. Jak v úvodu sám Ondra řekl, exkluzivní byl především v tom, že se delší dobu v ČR neuskuteční. Měli jsme tak možnost využít cenných rad, tipů a zkušeností přímo od Ondřeje, který v rámci semináře pro všechny přítomné také nabídl speciální festivalovou cenu za své originální karty Butterfly Playing Cards.

MAGIC FESTIVAL 2018 končil tradičně a stylově kouzelnickým pořadem KOUZELNÁ NEDĚLE, který byl určen pro veřejnost, rodiny s dětmi a také pro účastníky festivalu. V programu vystoupil Jiří Hadaš, Lukáš Kudláček, kouzelník Mišuge, duo Radek a Simona Černí a Josef Poncza jako fakír Hakim.

Před zahájením MAGIC FESTIVALU 2018 jsme do Uherského Hradiště zvali na nejlepší magii, slibovali světová jména a přáli jsme si, abychom si magii společně užili tzv. plnými moravskými doušky. Jsme rádi, že jsme náš slib dodrželi, že se nám to podařilo a že jsme po dvou letech festival opět udrželi na vysoké úrovni srovnatelné se současnými evropskými festivaly, a dokonce se nám podařilo onu pomyslnou laťku opět o malinký kousek posunout výš.

Zdroj: Jiří Hadaš
Foto: @magicfestivalcz