Firemní večírek.com

Fidlovačka aneb Žádná nuda a Pavel Dolejška na prknech, co znamenají svět

Iluzionista Pavel Dolejška

Iluzionista Pavel Dolejška

Setkání s Pavlem Dolejškou je doslova kouzelným pohlazením po duši. Pavel přetéká pozitivní náladou, otevřeností, humorem a upřímností. Stal se několikanásobným držitelem mezinárodních ocenění v moderní magii. Dokázal vystoupit jako jediný český kouzelník a iluzionista několikrát před 14 000 diváky v pražské O2 Areně a je držitelem významného ocenění CENA DIVÁKŮ. Vychovává budoucí nadějné generace malých kouzelníků v rámci kroužku, který vede. Vyprodal spoustu show a strhnul publikum i v zahraničí. V prestižním uskupení Falešní hráči je jako doma a jeho tvář nosí kouzelnický obchod Dokonalý trik

Pavel je také patronem organizace Modrý klíč, která zastřešuje handicapované, a je hrdým ambasadorem značky BeWooden. Povšimněte si netradičního dřevěného motýlku na jeho krku. Dokonale podtrhuje Pavlovu originální image. Do své talkshow Všechnopárty si Pavla pozval také osobně Karel Šíp. 

Pavel oslaví za chvíli třicáté narozeniny a na vkus paní Večírkové toho dokázal opravdu dosti. Ušel kus cesty českým kouzelnickým rybníčkem, zasáhl ho syndrom vyhoření a díky této magické cestě si ke 20 letům kouzlení nadělil dárek – vystoupení v Divadle Na Fidlovačce, které se uskuteční 31. října.

Pavle, jaké byly vaše začátky v magickém světě? 

Zamiloval jsem se do kouzel a čarování ve svých devíti letech. Byl jsem naprosto fascinovaný a zapálený pro všechny triky a činnosti týkající se světa správného kouzelníka. Svět jsem vnímal dětskýma očima, proto pro mě jistá neviditelnost a fikanost byly neutuchající vášní. 

Můj učitel, inženýr Jedlička, mne provedl mými začátky a já jsem mu za to neskonale vděčný. Pan Jedlička je jasným a živoucím důkazem toho, že 100 let je na kouzla málo. Je mu totiž neuvěřitelných 91 let a jeho zájem o kouzlení zatím neuhasl. I já jsem tomuto oboru naprosto propadl, vše jsem zkoumal a dodnes se v tom nimrám do hloubky. Zjistil jsem však, že probádat vše je nemožné. Ovšem vášeň a zájem je to, proč neustále narůstají mé schopnosti a já mohu rozdávat radost a seznamovat diváky svých show s novými triky. Umím pobavit děti, ale věnuji se také mikromagii (kouzla u stolu), stand upu, velkým iluzím či vymýšlení triků na míru třeba pro firemní klientelu.

Nastalo ve vašem životě období, kdy jste chtěl “kouzelničinu” pověsit na hřebík? 

Samozřejmě. Měl jsem hodně silné období, které trvalo skoro rok. Několik vystoupení denně a já jsem si v rámci organizačního stresu přestal show užívat. Svá vystoupení jsem s tehdejší asistentkou Dominikou Mesárošovou prezentoval také v nočních klubech. Byl jsem unavený a zažil jsem doslovný syndrom vyhoření a vyčerpání. Uvažoval jsem, že si dám pauzu, a přemýšlel jsem vážně, co budu dělat dál. Potom se mi ozvala organizace Modrý klíč (organizace, která zpřístupňuje vzdělávání dětem s těžšími formami mentálního postižení a s postižením více vadami), zda bych neudělal vystoupení pro jejich klienty. Taková nabídka se neodmítá. S radostí jsem se rozhodl, že tyto klienty potěším, a vlastně tam při vystoupení se stalo něco, co mě pohání dodnes. 

Co se stalo? 

Neutuchající radost a nadšení těchto klientů. Uvědomil jsem si, že umím nadělovat radost a nevšední zážitky a že se mi to formou reakce diváků dostává zpět. Vystoupení rozzáří den jak jim, tak mně. Začal jsem si svou práci užívat a také jsem si začal vážit cesty, kterou jsem již urazil. Proto si dnes své klienty důkladně vybírám, šel jsem trošku do ústraní od velké popularity za každou cenu, nesnažím se být stále aktivní na sociálních sítích za honbou lajků a nekývnu na každou nabídku. Stalo se to, že když jsem se skoro všeho zřekl, začal jsem být žádaný. Kouzlo. To bych možná poradil každému, kdo na své cestě tápě. Prostě to pustit. 

Díky přenastavení v hlavě si dnes každé vystoupení užívám s lidmi naplno. Je štěstí umět dávat štěstí. To mě nakoplo k další cestě. 

Takže jste vlastně dospěl ke kouzelnické dospělosti? 

Ano. Dávám do akce sebe a své srdce. Mým vzorem byl a je Karel Gott. Vkládal srdce a vřelost do všeho, co dělal. Znal jsem ho osobně. Vzhlížel jsem k němu, protože byl lidský a neměl hvězdné manýry. S každým (i s osvětlovačem) si podal ruku. To dělám také. 

Opravdu žádné hvězdné manýry? 

Mám rád v šatně Coca-Colu, ale netrvám na tom. Setkal jsem se s fenoménem České republiky – čím menší hvězda, tím větší manýry. Občas to bylo až komické. 

Máte nějaký kouzelný rituál před vystoupením, abyste zahnal trému? 

Chodím. Chodím do zblbnutí. Před každým vystoupením mám trému. Děje se to z toho důvodu, že si vážím publika. Chci, aby vše bylo připravené a dokonalé. Je fakt, že mi to občas ujede. Udělám chybu, protože jsem také jen člověk. Naštěstí ji většinou odhalí pouze kouzelník v publiku. Pro mě však chyby a trapasy znamenají výzvu. Nejvíce mi pomohly, ačkoli v daný moment jsem byl zpocený až víte kde. To, že si z nich něco vezmete a poučíte se z chyb, z vás časem udělá profíka. 

Co to znamená kouzelník-profesionál? 

Již není amatérem, který chodí do práce, ale věnuje se své profesi naplno. Určitě to není pomůckami nebo výbavou, i když v určité fázi hrají velmi důležitou roli. Důležité je najít si, co vlastně chci dělat a předvádět. Každému sedí něco jiného. Je to proces hledání a zkoušení. Chodil jsem jako začátečník na vystoupení s taškami IKEA plnými rekvizit. Jsem vděčný, že dnes mám rekvizity s licencí v úhledných boxech, mám svou image, štáb a hlavně vlastní mikrofon, stejný, jaký používá David Copperfield ve své lasvegaské show. Nemám rád, když dostanu ten otlapkaný a poprskaný. Je to proces a vývoj. Ja jsem za něj moc rád, když se ohlížím zpět. Již řadu let patřím mezi nejvyhledávanější a díky profesionálnímu přístupu nejoblíbenější kouzelníky nejen v České republice. A to mě moc těší. 

Jak probíhá vaše vystoupení? 

Polovina vystoupení má pevnou kostru a půlka je tzv. stand up. Já rád improvizuju, zbožňuju humor a vtipy. Miluju nenadálé situace, se kterými se na pódiu musím vypořádat. To je to koření mé práce. Proto se považuji spíše za baviče. Člověk se musí umět ocenit a já vím, že tohle je má silná stránka.  

Takže alfa a omega vašeho vystoupení je humor? 

Humor, zábava, vtipy a kouzla. Poznal jsem spoustu kouzelníků – někteří jsou vážní, jiní působí jako mágové-drsňáci. Nemám rád nadpřirozeno a tajemno při vystoupení. Já jsem prostě bavič a kouzlem bavím. A pro různorodost každého je svět barevný. 

Co je měřítkem kvality kouzelníka? 

Vždy jen diváci. Odborná kritika? Český kouzelnický svaz? Ten, kdo má status? Pro mne už jen diváci a možná zahraniční porota složená z profesionálů. Kromě diváka vám nikdo nemůže říct, jaké kvality máte. A co si budeme nalhávat, i mezi kouzelníky panuje konkurence, obzvláště před Vánoci. To se často o sobě dozvíte zajímavostí. Doporučení klientů je pro mě ale nejlepší ocenění. 

Co vás čeká v nejbližší kouzelnické budoucnosti?

Vystoupení v Divadle Na Fidlovačce 31. října. Nadělil jsem si ho k dvacetiletému působení a byl to můj dávný nostalgický sen. Chodil jsem tam jako malý, byli jsme velmi kulturní rodina. Pro mně bylo divadlo vždy magické, miloval jsem tu vůni a také atmosféru, když bylo prázdné.

Je to mé splněné přání. Hrály zde vždy velké hvězdy a nyní si na tato prkna, co znamenají svět, stoupnu já. Táta na mě bude možná pyšný. (smích) 

Proč právě datum 31. října?

Je Halloween a dušičky a já samozřejmě magii a tento svátek ctím. Nicméně v Americe právě v tento den roku 1926 zemřel velký kouzelník a iluzionista Harry Houdini. Je to taková má pocta pro otce všech kouzelníků. 

Jak probíhá příprava na tak velkou akci? 

Show připravuji 2 roky. Celý proces je, jako když spisovatel píše knihu. Je to mé životní dílo, kde bych si přál předat něco hezkého dál. Dal jsem do všeho opravdový kus sebe. Nyní dolaďujeme a já se opravdu těším. Celá událost má pro mne obrovský rozměr. Nedokázal jsem si představit, že jednou budu mít štáb kolem 30 lidí, světelnou show, catering kolem sebe. A dnes se to děje. 

Potkáme na jevišti ještě někoho zajímavého? 

Skvělou zpěvačku Leonu Machálkovou a také mou srdcovku – unikátní hudební duo Flaškinet, hrající ve složení skleněné lahve a kytara.

Tatínek z vás nechtěl mít kouzelníka? 

Tatínek bude v publiku jako celá moje rodina a chtěl ze mě mít asi sportovce. Já sport miluju, ale kouzlení je můj život a táta to ví. Moji rodiče se mnou prošli ten obrovský kus cesty a já jim chci ukázat, kam jsem to dotáhl. Je to mé poděkování za jejich péči a starost ve všem, v čem mě podporovali. Jak by řekl Karel Gott, bude to také oslava života. 

A až show skončí a odejde poslední host? 

Budu, věřím, šťastný. Půjdu spát. Poslední dva měsíce jsem spal minimálně. Až se z těch dojmů vyspím, začnu finišovat představení Saxana ve spolupráci se Studiem 2, které režíruje Šimon Caban, kde jsem odborným poradcem pro kouzelnické efekty. Je to moc zábavná a zajímavá spolupráce. Sezóna blížících se vánočních večírků se vkrádá do mé mysli a také se budu zase věnovat dětem v podobě kouzelnického kroužku a vystoupení. 

Kouzelná rada na závěr s magickým dopadem poprášená hvězdným prachem? 

Nic nehrotit. Vše začne jako kouzlo chodit samo od sebe. Dělejte věci kvalitně, nejlépe, jak umíte, a vložte do toho srdce. Rozum použijte s nadsázkou a humorem. Otevřete se cestě, která je opravdu tím cílem. Krizi neberte jako problém, ale jako výzvu nebo jako výhybku do nových zítřků. 

Na více o Pavlovi se mrkněte zde: www.paveldolejska.cz 

A posledních pár lístků můžete ještě koupit tady: https://www.webticket.cz/akce/38458.c