Firemní večírek.com

Paní Večírková na svatbě

Paní Večírková na svatbě - Svatba dle mého gusta

Zbožňuji svatbení! Já mám sice svůj velký den již za sebou, ale musím říct, že bych se klidně vdávala zase. Když se ohlédnu za svou svatbou po skoro šesti letech, musím uznat, že trend se mění. Já jsem hledala zámek, trošku princeznovské šaty a mírnou honosnost. Dnešní svatby za mne vystihují dvě přídavná jména: BENEVOLENTNÍ A UVOLNĚNÉ.

 

Uvolněná svatba

Projevuje se to třeba na prstýncích. Dost často se stává, že ženich dopředu hlásí, že kroužek na prsteníčku nosit nehodlá. Benevolentní nevěsta mu to promine a vybere si svůj, který stojí za to. Většina mužů si nechá udělat jen obyčejný kroužek z titanu a nevěsta se může vyřádit ve zlatě, stříbře a drahém kamení. Setkala jsem se s tím, že muž měl černý prsten z betonu a nevěsta klasické bílé zlato. Připadá mi to jako výborné řešení, protože každý pár je originál a respektuje své potřeby.

Uvolněnost je patrná i na šatech a oblecích. Šaty dost často nebývají už jen bílé pro princeznu. Převážná většina šatů je lehkého, a dá se říct, hodně bohémského střihu ve stylu vintage. Oblekům vévodí kšandy, barevní nebo dřevění motýlci a například boty typu Converse. Volně svázaná bývá také květina z lučního kvítí. Rudé růže s perlami už se moc nevidí.

 

Na svatbě je polévka grunt, ale svíčková je nuda

Jsem nesmírně šťastná, že na svatební tabuli odzvonilo svíčkové se šesti. Je sice pravda, že tu a tam potkám nevěstu, která si posteskne, že babičce to bude líto. Hádejte ale, koho pak potkám u rautu ochutnávat veganské a gluten-free dobroty? Přesně tak, statečnou obhájkyni tradic – babičku. Co se ovšem dodržuje stále a přijde mi to hezké, je hovězí vývar pro všechny. Jedno jídlo se sní společně a pak si jede každý po svém. Na rautech převládá vepřová panenka, zelenina, paštika, roastbeef, oblíbené řízky a dezerty.

 

Tatínek bude hovořit…

Nastává proslov. Zažila jsem jich spousty, ale doporučuji si je dopředu zpracovat. Protože dost často otec nevěsty či svědek ženicha motá páté přes deváté, což nikoho na srdci nezahřeje. Zažila jsem i to, že jsem na poslední chvíli měla proslov já jako svědek nevěsty, protože se tatínek složil. Proto mi raději napište a já vám s tím pomohu.

 

Milé i nemilé svatební kratochvíle

Stejně jako bez svíčkové omáčky bych se obešla bez únosu nevěsty. Upřímně se přiznám, že mě tato kratochvíle obtěžuje. Zvláště, když jste na svatbě, kde nikoho neznáte, nevěsta s ženichem zmizí na dvě hodiny a pak se většinou ženich vrátí už v dosti podroušeném stavu. Obvykle je fajn, když si oba řeknou, že se tato kratochvíle konat nebude, pokud nemají vymyšlenou zábavu pro hosty. Nedochází tak k trapným seznamovacím frázím typu: „Vy jste od koho?“

Pokud taková událost nastane, je skvělé mít připravenou variantu, jak zabavit hosty. K tomu slouží třeba populární fotokoutek. Nejlepší alternativou jsou polaroidové fotky. Ty se totiž dají vlepit spolu se vzkazem do fotoalba a vznikne dokonalá památka na celou svatbu.

Novomanželé nakoupí propriety k focení, jako jsou třeba klobouky, paruky, knírky, tabule, na které se dají psát vzkazy, boa, vycpanou fretku nebo třeba brýle. Tím mají vyřešenou i milou pozornost pro hosty, kteří si vtipnou fotku mohou odnést.

 

Co frčí

Zámky, hrady a obřadní místnosti letos moc nefrčí. Pokud zámek, většinou s originálním zásahem architekta. Obvykle se takovým zámkům říká Chateau. Setkala jsem se tím, že takové místo zdobily graffiti nebo moderní umění. Nejvíce oblíbené místo pro svatbu je spíše neformální a uvolněné. Mnoho svateb se koná na statcích, chalupách nebo v rustikálních hotelech či restauracích s nádechem přiznaných trámů a vintage dekoracemi.

Do těchto prostorů se hodí dort, kterému se říká ‚‚nahý‘‘. Nemá kolem sladký fondán nebo marcipán, který se svým vzhledem hodil spíše do honosnějších prostorů, ale spoustu ovoce a lehký krém. Cukrář musí ovšem při přepravě dávat velký pozor, protože dort má tendenci se rozpatlat všude. Zato marcipánový krásně drží tvar.

 

Dárek novomanželům

Často řeším, co dát novomanželům jako dárek. Většina lidí se bere v pozdějším věku a už mají zařízenou společnou domácnost. Proto si přejí finanční obnos, aby uhradili svatbu či jeli na svatební cestu. Otázkou bývá: Kolik jim mám dát? Spočítejte si v hlavě, kolik sníte a propijete, nebuďte škrti a něco přihoďte navrch.

 

Na zdraví!

Ráda se setkávám s tím, že pivo, víno a nealko je zdarma. Co se týče tvrdého alkoholu, myslím, že není nutné, aby byl gratis. Lidé po něm bývají rychle opilí a často dochází k různým nešťastným karambolům. Bezva řešení je, když má ženich svou láhev poctivé pálenky a své hosty si symbolicky obejde. Má pod kontrolou jejich stav, ale i stav svého konta.

 

Koordinátor je velká úleva

Na svatbách jsem zahlédla koordinátora, nebo zmatenou družičku, která plnila funkci organizátora. Za mě jednoznačně koordinátor ano. Většina lidí se domnívá, že byli na spousta svatbách, a nějak to dopadne. Naprostá většina hostů ovšem netuší, jak si stoupnout k focení, kdy se draží podvazek nebo co se vlastně děje. Koordinátor to má zmáknuté. Viděla jsem naživo fungovat třeba agenturu Petry Markotan a Alexandry Bernardové a byla to špička.

 

DJ, nebo smart phone?

V zábavě vede jednoznačně hudba. Zažila jsem sólového zpěváka, který zpíval celý den, tvořil atmosféru plnou krásných momentů, ale lidé si nezatančili. Běžnější je DJ, který mě osobně baví nejvíce, zvlášť když si z něj pak dělám jukebox v pozdějších hodinách. Novinkou je místo DJ smart phone, kde se navolí play list nebo si hosté zadávají hudbu sami. V pozdějších hodinách je to však dosti problematické, protože boj o DJ BOBA, nebo Las Ketchup bývá dosti urputný.

 

Obohacující program

Naposledy mě jako zábava nejvíce nadchl program Falešných Hráčů. Často se také pouští večer lampiony štěstí, ale majitelé podniků se tomu snaží vyhnout kvůli možnosti požárů. Trendem jsou lekníny, které se pouští po vodě, blikací balónky, ale hlavně prskavky, co vypadají nádherně na fotkách. Hosty také baví karikatury a portréty, které na místě namaluje povolaný malíř.

Svatba je jednou za život. Pevně věřím, že lidé spolu nejsou jen, pokud je to baví, ale berou tento den jako závazek společného bytí v dobrém i zlém. Proto je fajn si tento den udělat prostě uvolněně a po svém.

 

Paní Večírková
… ta, která o všem ví hodně a nebojí se zeptat